Power play (sport kifejezés)

több csapatsportban olyan helyzetek merülnek fel, amikor a szabályok megsértése, az egyik csapatot azzal büntetik, hogy ideiglenesen csökkentik a játéktéren lévő játékosok számát. A hatalmi játék kifejezést általában arra az előnyállapotra alkalmazzák, amelyet a büntetlen csapat élvez ez idő alatt. Speciális taktikák és stratégiák alkalmazhatók, amíg a csapat a hatalmi játékon van.

a Ferris State Bulldogs egy 5-on-3 hatalmi játék ellen Michigan Wolverines.

fő cikk: büntetés (jégkorong)

a jégkorongban azt mondják, hogy egy csapat akkor játszik erőjátékot, amikor legalább egy ellenfél büntetőt tölt be, és a csapatnak számbeli előnye van a jégen (ha mindkét csapatnak azonos számú játékosa van a jégen, nincs erőjáték). Oldalanként legfeljebb két játékos szolgálhat a büntetődobozban anélkül, hogy a cserék megengedettek lennének, így egy csapat akár egy lehetséges 5-on-3 erőjátékot is kaphat.

háromféle büntetés eredményezhet hatalmi játékot a nem jogsértő csapat számára: kisebb (két perc), dupla-kisebb (négy perc) és major (öt perc). Az ilyen büntetések esetén a vétkes játékos kizárásra kerül a jégről, és a büntetett játékos helyettesítése nem megengedett. Ha egy kapus kiskorú, kettős kiskorú vagy súlyos büntetést követ el, akkor egy másik játékos, aki a büntetés idején a jégen volt, inkább a büntetést szolgálja. A kisebb büntetésből eredő hatalmi játék akkor ér véget, ha a jégen több játékossal rendelkező csapat gólt szerez. A kettős kisebb büntetést úgy kezelik, mintha a játékos két kisebb büntetést követett volna el háttal: az első két percben előnyt élvező csapat által szerzett gól csak az első kisebb büntetést fejezi be (a második pedig a játék újraindítása után kezdődik); a büntetés utolsó két percében előnyt élvező csapat gólja befejezi az erőjátékot, függetlenül attól, hogy a kettős kisebb büntetés első részében gólt szereztek-e. Ha egy játékos jelentős büntetést kap, akkor hatalmi játék következik be, de a hatalmi játék akkor sem ér véget, ha a hatalmi játék csapata gólt szerez (kivéve a hosszabbítást, mivel ezzel véget ér a játék); a nagyobb büntetés csak akkor ér véget, ha öt perc telt el, vagy a játék véget ért. A mérkőzés büntetése azt eredményezi, hogy a jogsértő játékost kizárják a játékból (és a játékos további felfüggesztéseknek van kitéve), de egyébként ugyanúgy kezelik, mint egy jelentős büntetést.

ha egy csapat még mindig hatalmi játékban van a szabályozási időszak végén, vagy a rájátszás hosszabbításának végén, a hatalmi játék a következő időszakban folytatódik. A “kötelességszegés” büntetések (10 perc időtartam), valamint a “játék kötelességszegés” büntetések (a vétkes játékost a játék egyensúlya miatt kidobják) lehetővé teszik a vétkes játékos helyettesítését, így nem eredményeznek hatalmi játékot. A gyakorlatban azonban a kötelességszegést és a játékbeli kötelességszegést gyakran a nagyobb vagy kisebb büntetés mellett értékelik.

különleges szabályok vonatkoznak azokra a helyzetekre, amikor egy csapatban három vagy több játékosnak egyszerre kell büntetéseket végrehajtania. Úgy tervezték, hogy biztosítsák, hogy egy csapatnak mindig legyen legalább három korcsolyázója a jégen, miközben biztosítják az összes büntetés teljes “kiszolgálását” (feltételezve, hogy a játék nem ér véget először). A legegyszerűbb példában, ha Andyt kisebb büntetéssel értékelik, majd Barry következik, és mindkettő még mindig a tizenhatoson belül van, amikor Charlie is kisebb büntetést kap:

• Charlie helyettesíthető a játék folytatása előtt;
  • az a két perc, amelyet Charlie-nak kell szolgálnia, csak akkor kezdődik, amikor Andy büntetése lejár, vagy a csapat a power play pontszámokon, attól függően, hogy melyik következik be előbb;
  • ha a power play csapat Andy büntetése lejárta előtt, de Barry büntetése előtt gólt szerez, Andy büntetése véget ér, és elhagyhatja a tizenhatost, de csapatának továbbra is két emberrel kell játszania, amíg Barry büntetése le nem jár;
  • ha a power Playen szereplő csapat nem szerez gólt Andy büntetésének lejárta előtt;
  • , Andynek addig kell maradnia a tizenhatosban, amíg Barry büntetése le nem jár, vagy le nem áll a játék, amelyik előbb következik be;
  • feltéve, hogy nincs játékleállás, Andy elhagyja a tizenhatost, amikor Barry büntetése lejár, Barry elhagyja a tizenhatost, amikor Charlie büntetése lejár (teljes erőbedobással visszahelyezve csapatukat), Charlie pedig a tizenhatoson belül marad a következő játékleállásig.

a rövid kezű csapat által az erőjáték során szerzett gólt rövid kezű gólnak nevezzük; a rövid kezű gól azonban nem befolyásolja az erőjátékot, a rövid kezű csapatnak továbbra is ki kell töltenie a kisebb büntetés időtartamát. Ha egy hatalmi játék gól nélkül ér véget a rövidített csapat ellen, akkor azt mondják, hogy megölte a büntetést. Ha egy csapat gólt szerez az erőjátékon, akkor azt mondják, hogy átalakította az erőjátékot (vagyis a lehetőséget gólpá alakította).

hatalmi játék során a rövidített csapat elindíthatja a korongot a pálya másik végére, és a játék folytatódik; a jegesedés nem szól.

azokban a bajnokságokban, amelyek oldalanként kevesebb, mint öt korcsolyázóval hosszabbítanak, a hatalmi játék fogalma továbbra is létezik, de alkalmazása kissé módosult. Például az NHL 3: 3 formátumot használ a hosszabbításhoz az alapszakaszban, három korcsolyázóval plusz a kapussal. Ha a szabályozási játék egy csapattal ér véget a hatalmi játékban, akkor az előnyben részesített csapat több mint három korcsolyázóval kezdi a hosszabbítást (szinte mindig négy, nagyon ritkán öt). Hasonlóképpen, ha egy játékost hosszabbítás alatt büntetnek, akkor a nem büntetett csapat a büntetés időtartama alatt játszhat egy extra korcsolyázóval, két extra korcsolyázóval, ha ugyanazon csapat két játékosa büntetéseket teljesít.

LacrosseEdit

a box lacrosse-ban a hatalmi játék nagyon hasonlít a jégkoronghoz, kétperces kisebb büntetésekkel és ötperces majorokkal. A field lacrosse-ban hasonló típusú büntetési helyzet áll fenn, bár a büntetés időtartama technikai szabálytalanságok esetén csak 30 másodperc, személyes szabálytalanságok esetén egy perc vagy annál több, illegális bot használata esetén pedig legfeljebb három perc, sportszerűtlen magatartás és bizonyos erőszakos érintkezési hibák, például célzás. A szabálysértéstől függően a büntetés Korán “elengedhető”, ha a másik csapat gólt szerez, vagy lehet “nem kiadható”, vagyis a teljes időtartamot ki kell szolgálni. A “hatalmi játék” kifejezést nem használják a terepi lacrosse-ban, hanem “extra man offense” – nek (EMO) vagy “man up” – nak hívják a szabálytalan csapatért, a “man down” – nak pedig a jogsértő csapatért.

mugli Kviddicsedit

a kviddicsben hatalmi játék akkor következik be, amikor az ellenfél csapatának egyik tagja kék, sárga vagy piros lapot kap. A kék vagy sárga lapot kiszolgáló játékosnak egy percig vagy addig kell maradnia a büntetődobozban, amíg a másik csapat gólt nem szerez. Ha egy játékos piros lapot kap, akkor a játékos kiesik a játékból, és a cserének két percig a tizenhatoson belül kell maradnia. Ezt a két percet teljes egészében ki kell szolgálni, függetlenül attól, hogy az ellenfél csapata hányszor szerez gólt a büntetés során. Az a játékos, aki ugyanabban a játékban második sárga lapot kap, automatikusan piros lapot kap. A kék kártyák nem halmozódnak; egy játékos tetszőleges számú kék kártyát értékelhet anélkül, hogy automatikusan súlyosabb kártyát értékelne.

egy csapatnak soha nem lehet kapusa a tizenhatoson belül. Ha az őrt a tizenhatosba küldik, a büntetett őrnek azonnal helyet kell cserélnie egy üldöző csapattársával. Ha az összes üldöző már a tizenhatosban van, a büntetett kapusnak váltania kell egy verővel vagy kereső csapattársával. Ha a kapus büntetése azt eredményezi, hogy a csapatnak minden játékosa játékban van, akkor az a csapat elveszíti a játékot.

hasonló fogalmak általában nem nevezik a “power play”Edit

• vízilabda. a jégkorong vagy a lacrosse büntetési helyzet rövidebb változata is létezik. Ezt nevezik “ember fel” vagy “ember le”.
  • a futsalban létezik olyan helyzet, amely lényegében hatalmi játék. Amikor egy játékosnak piros lapot mutatnak, és így kidobják a játékból, a büntetett csapatnak két percig rövid kézzel kell játszania, hasonlóan a jégkoronghoz. Ha gólt szereznek, a csapat teljes erővel tér vissza.
  • a teremfoci más formáiban, amelyeket általában az Egyesült Államokban játszanak, létezik a jégkoronghoz hasonló hatalmi játékhelyzet is.
  • a fedett amerikai futballban az 1988-ban javasolt fedett labdarúgó-világbajnokság örök hatalmi játékot akart létrehozni, amelyben a támadásnak mindig egy emberrel több lenne a pályán, mint a védelem. A rajongók által vezérelt futball hozzáadta a hatalmi játékot (amelyet kifejezetten ilyenként azonosítottak), mint annak egyik bekapcsolását, egy speciális egyjátékos szabályváltozást, amelyet minden csapat gyakorolhat mindkét félidőben.
  • ban ben rögbi unió, az a játékos, akinek sárga lapot mutatnak, tíz percre ki van zárva a játéktérről (két perc a hét oldal variációban). A játékos nem lehet cserélni, a csapat kell játszani egy játékos rövid, amíg azok a pályán kívül. Az ideiglenes küldést általában “bűn binningnek”nevezik.
  • az egyesületi labdarúgásban az a játékos, akinek piros lapot mutatnak (függetlenül attól, hogy egyenes piros vagy második sárga), kidobásra kerül, és nem helyettesíthető a játék hátralévő részében; a csapatnak eggyel kevesebb játékossal kell játszania.