Legendarny sędzia UFC Herb Dean jest bardziej znany niż wielu zawodników i zbudował miłą fortunę

nieczęsto zdarza się, że sędzia może stać się tak sławny, a czasem nawet bardziej sławny niż niektórzy uczestnicy tego sportu. Ale to się zdarza. Boks miał Mills Lane. WWE miało Earla Hebnera. NFL miał Ed Hochuli. W UFC to Herb Dean.

poproś większość fanów UFC o wymienienie jednego zawodnika, a oczywiście otrzymasz wiele różnych odpowiedzi. Niektóre trafią prosto do Jona Jonesa. Niektóre trafią do Conora McGregora. Niektórzy nadal pójdą do emerytowanej Rondy Rousey. Ale poproś fanów UFC, aby podali nazwisko sędziego, prawdopodobnie prawie wszyscy powiedzą Herb Dean, który sam stał się gwiazdą i zbudował miłą fortunę będąc trzecią osobą w ośmiokącie.

Herb Dean sam stoczył pięć zawodowych walk

RELATED: UFC: The Worst Injuries Ever That Will Disgust you

urodzony w Pasadenie w 1970 roku, Herb Dean rozpoczął naukę sztuk walki w wieku dziewięciu lat i kontynuował dodawanie wielu dyscyplin przez lata. Jego były partner szkoleniowy, Zane Frazier, trafił na pierwszą kartę UFC w 1993 roku, więc Dean miał długi związek z awansem. W 1996 roku rozpoczął treningi w Submission Factory w Los Angeles i wkrótce zaczął sędziować pojedynki przygotowując się do własnej walki, z której pierwszy wystąpił w 2001 roku w Gladiator Challenge 6, gdzie odniósł zwycięstwo nad Randym Halmotem.

w 2003 roku przegrał w pierwszej rundzie z Joe Riggsem, który później rywalizował w UFC, Strikeforce i Bellatorze. W 2004 roku, zaledwie cztery miesiące po debiucie jako sędzia w UFC, Herb Dean odniósł drugie zwycięstwo w karierze, nokautując Timothy ’ ego Mendozę w King of the Cage 39. Dean stoczył jeszcze dwie walki w swojej karierze, przegrywając obie, kończąc karierę bokserską rekordem 2-3.

sędziował ponad 5700 walk w swojej karierze, w tym jedne z największych walk w historii UFC

powiązane: Spojrzenie wstecz, kiedy Amanda Nunes uderzyła Rondę Rousey w 48 sekund na UFC 207

chociaż jego kariera walki nie była najlepsza, Herb Dean od dawna jest najbardziej aktywnym i szanowanym sędzią w świecie MMA. Poprowadził ponad 5700 walk na całym świecie o różne awanse, oczywiście w tym UFC. Zadebiutował o awans w kwietniu 2004 roku na UFC 47, sędziując tamtej nocy dwie walki na kartce.

w swoim drugim występie na UFC 48 w czerwcu, Dean był trzecim człowiekiem w klatce w oczekiwanej walce o tytuł wagi ciężkiej pomiędzy Frankiem Mirem i Timem Sylvią. Niecałą minutę przed pierwszą rundą Dean wskoczył i przerwał walkę, gdyż zobaczył trzask prawego przedramienia Sylvii w wyniku uderzenia w ramię Mira. Sylvia nadal próbowała się bronić, gdy Herb Dean ją powstrzymał i była wyraźnie zdenerwowana, twierdząc, że jego ręka nie jest złamana i że nadal może odejść. Jednak bliskie Ujęcie kamery wyraźnie pokazało przerwę, a Sylvia później przyznała, że wiedział, że ma złamaną rękę i podziękowała Deanowi za przerwanie walki i uratowanie kariery.

od tego czasu Dean poprowadził jedne z najbardziej legendarnych walk w historii UFC. Był trzecim człowiekiem w klatce, gdy Tito Ortiz i Ken Shamrock zmierzyli się na UFC 61 w 2006 roku. Był tam, aby podnieść rękę Brocka Lesnara, gdy pokonał Franka Mira na UFC 100. Na UFC 182 był w samym środku pięciorundowej walki pomiędzy Jonem Jonesem i Danielem Cormierem. Mówiąc najprościej, jeśli ma miejsce wielka walka, Herb Dean tam jest.

podczas gdy każdy sędzia w sporcie od czasu do czasu spotka się z krytyką, Herb Dean jest najbardziej szanowanym urzędnikiem w grze. Ma świetną reputację, że jest w stanie dostrzec rzeczy, których nawet sami zawodnicy nie zauważają, a przez lata uratował niezliczone kariery. Kiedy sędzia roku został dodany jako kategoria Na World MMA Awards w 2010 roku, Dean był zwycięzcą przez pierwsze pięć lat i zdobył nagrodę w ciągu ostatnich dwóch lat, jak również.

Dziekan prowadzi również kursy certyfikacyjne MMA za pośrednictwem swojej strony internetowej, HerbDean.com