Guadalajara bate Red Bulls pentru a avansa la Finala Ligii Campionilor

Associated Press 10 aprilie 2018, 11:10

HARRISON, N. J. — Chivas din Guadalajara a avansat la finala Ligii Campionilor CONCACAF, jucând la egalitate 0-0 la New York Red Bulls marți seara pentru o victorie agregată cu 1-0.

Chivas va întâlni Toronto FC în finala totală a golurilor de acasă.

Red Bulls au avut un avantaj de 20-1 la lovituri, iar portarul Chivas Rodolfo Cota a făcut opt salvări în fața unei mulțimi de 23.623.

în minutul 18, Red Bulls a avut o șansă de notare când Daniel Royer a alunecat o pasă în careu la piciorul drept al lui Kemar Lawrence, care tocmai a ratat conectarea cu pasa.

în minutul 28, Derrick Etienne s-a ridicat deasupra unei mulțimi pentru a-și pune capul pe o cruce, dar încercarea a navigat peste bara transversală. Red Bulls au avut un avantaj de 11-0 în lovituri în prima repriză.

în a doua repriză, Chivas a mai avut câteva șanse de notare, dar Red Bulls au menținut presiunea, punând cinci șuturi pe poartă pe care Cota le-a oprit cu ușurință.

portarul Red Bulls, Luis Robles, nu a avut nicio salvare.

Isaac Brizuela a avut cea mai bună șansă de notare pentru Chivas, trăgând un șut care a navigat peste bara transversală în minutul 66.