Product Marketing Manager job description template

acest Product Marketing Manager job description template include lista celor mai importante atribuții și responsabilități ale Product Marketing Manager. Este personalizabil și gata pentru a posta la placi de locuri de muncă. Utilizați-l pentru a economisi timp, pentru a atrage candidați calificați și pentru a angaja cei mai buni angajați.

Product Marketing manager job profile

Product Marketing Manager este un profesionist în marketing este responsabil pentru comunicarea clară și prezentarea cu succes a produsului pe piață.

pentru a atrage Manager de marketing de produs care se potrivește cel mai bine nevoilor dvs., este foarte important să scrieți o descriere clară și precisă a postului de manager de Marketing de produs.

Product Marketing Manager descrierea postului

sunteți un manager de marketing de produs cu experiență în căutarea unei noi provocări și a unei oportunități de a vă avansa abilitățile și cariera într-un mediu de lucru excelent?

dacă aveți o înțelegere profundă a psihologiei utilizatorilor noștri și vă bucurați de rezolvarea problemelor complexe, dacă sunteți pasionați de cercetarea cu atenție a nevoilor clienților și de dezvoltarea unor strategii de comunicare excelente pentru a le răspunde, avem slujba perfectă pentru dvs.!

cautam un manager de marketing de produs condus, care va fi responsabil pentru conducerea activităților go-to-market, intelligence competitiv, mesagerie și poziționarea produselor noastre.

responsabilitati si responsabilitati Manager Marketing de produs

  • dezvoltarea de mesaje de produs care diferențiază produsele și serviciile noi de alte persoane de pe piață
  • menținerea și gestionarea inteligenței competitive și comparații prin colaborarea cu părțile interesate inter-funcționale și executarea de cercetare auto-plumb
  • comunicarea valorii noilor produse și servicii către echipa de vânzări și marketing
  • asistarea vânzărilor la apeluri atunci când adecvat pentru a oferi scufundări mai profunde în produs
  • vorbiți și prezentați atât intern, cât și extern pentru a promova povestea produsului nostru
  • dezvoltați și implementați activități promoționale, cum ar fi promoții și lansări de produse
  • Utilizați date de cercetare de piață pentru a determina prețurile produselor
  • creați conținut de produs, cum ar fi studii de caz, videoclipuri, Copiere pe site și postări pe blog
  • obțineți o perspectivă asupra utilizării de către clienți a produselor actuale, a oportunităților neexploatate și a persoanelor cumpărătorului
  • măsurați și optimizați călătoria cumpărătorului în adoptarea și utilizarea
  • gestionarea bugetului de marketing și a proceselor de aprobare

Manager de marketing de produs cerințe și calificări

  • experiență de lucru anterioară ca manager de marketing de produs pentru anul(anii)
  • MA în Marketing, comunicații sau domeniu relevant similar
  • abilități remarcabile de comunicare, prezentare și conducere
  • excelente abilități organizaționale și de gestionare a timpului
  • abilități analitice și de rezolvare a problemelor ascuțite
  • gânditor creativ cu o viziune
  • atenție la detalii

folosiți un software modern de recrutare? Dacă nu, pierzi. Vezi cum viața ta poate fi mai ușoară. Începeți procesul gratuit de 14 zile TalentLyft.

începe procesul meu gratuit